Giorgia+Elon=love?

Premierul italian Giorgia Meloni l-a apărat pe miliardarul american Elon Musk în faţa criticilor venite din partea altor capitale europene, descriindu-l drept un „om genial” într-un interviu acordat cotidianului italian Corriere della Sera, publicat vineri, transmite News.ro.

„El este o figură majoră a timpului nostru, un inovator extraordinar care are întotdeauna viitorul în minte”, a declarat ea.

Şefa partidului de extremă dreapta Fratelli d’Italia a vorbit, de asemenea, despre relaţia sa personală cu fondatorul Tesla, spunând că sunt doi oameni care au „o relaţie foarte bună”.

„Este un om genial şi este întotdeauna foarte interesant să vorbesc cu el”, a spus Meloni, în condiţiile în care au fost speculaţii că relaţia lor a trecut dincolo de prietenie.

De la victoria lui Donald Trump în alegerile prezidenţiale din SUA, Elon Musk încearcă din ce în ce mai mult să influenţeze politica din Europa prin declaraţiile sale, până în punctul în care se înmulţesc apelurile pentru limitarea influenţei sale. De exemplu, el l-a descris pe preşedintele german Frank-Walter Steinmeier drept un „tiran” şi pe cancelarul Olaf Scholz drept un „idiot”.

Şefa guvernului italian este considerată în prezent de liderii principalelor state membre ale UE ca având cele mai bune relaţii cu tabăra Trump.


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate