Golf: Celia Barquin, campioana europeană de amatori, asasinată în Statele Unite

Golf: Celia Barquin, campioana europeană de amatori, asasinată în Statele Unite

Jucătoarea spaniolă de golf Celia Barquin (22 ani), campioana europeană en titre la nivel de amatori, a fost atacată şi asasinată pe un teren de golf din oraşul american Ames (statul Iowa), informează agenţia EFE.

Potrivit presei iberice, poliţia a fost alertată de alţi jucători aflaţi pe terenul respectiv, care au găsit sacul cu crose al sportivei, trupul neînsufleţit al acesteia fiind apoi descoperit în apropiere de oamenii legii.

Celia Barquin, care era studentă la Universitatea Iowa, a câştigat anul acesta Campionatul European individual rezervat jucătoarelor amatoare, desfăşurat în luna iunie, în Slovenia, precum şi turneul Big 12, reuşind totodată să se califice la Openul Statelor Unite.

Poliţia locală l-a identificat şi arestat pe principalul suspect (în img.) pentru această crimă, un tânăr în vârstă de 22 ani, cu antecedente penale.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

3 Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026

4 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”

5 Cine este amanta secretă a Patriarhului Kiril al Rusiei. Îl însoțește în călătoriile externe și deține averea acestuia