Guvernul britanic dezminte că Boris Johnson ar fi călătorit recent în Italia pentru a-şi boteza fiul

Guvernul britanic a dezminţit luni că premierul Boris Johson s-ar fi deplasat în Italia la mijlocul lunii septembrie, aşa cum a scris un cotidian italian, Downing Street precizând că prim-ministrul nu a călătorit în Peninsulă în ultimele luni, transmite Reuters.

Potrivit cotidianul La Repubblica, care citează un comunicat al autorităţii aeroportuare din Perugia, Boris Johnson a fost văzut în acest oraş între 11 şi 14 septembrie.

Johnson a călătorit la Perugia pentru a-şi boteza fiul născut în această vară, Wilfred, adăugă publicaţia.

'Această poveste este complet neadevărată', a declarat un purtător de cuvânt al Downing Street 10. 'Prim-ministrul nu a călătorit în Italia în ultimele luni. Oricine publică aceste afirmaţii repetă un fals', a adăugat purtătorul de cuvânt al biroului lui Johnson.

Puţin mai devreme, secretarul britanic al transporturilor, Grant Shapps, a spus şi el că informaţia este eronată. 'Din câte înţeleg, este complet neadevărat. Am verificat încă o dată în această dimineaţă şi este vorba despre o poveste eronată', a afirmat responsabilul britanic.AGERPRES


populare
astăzi

1 Cătălin Măruță revine la Antena 1 și preia „Furnicuțele” după plecarea de la Pro TV

2 Cum alungi cârtițele din grădină fără să le faci rău: Soluții ecologice și eficiente

3 Angajații își pot verifica și corecta datele contractelor de muncă

4 E-Terra, reluată integral / Experți și notari au acces, termene prelungite pentru 94.000 de cereri

5 Ce țeapă! / Măruță preia „Furnicuțele” de la Denise Rifai, care anunță un nou proiect Antena 1