Guvernul de la Sofia adoptă planul de introducere a monedei euro

Guvernul de la Sofia adoptă planul naţional de introducere a monedei euro. Anunţul a fost făcut de premierul Kiril Petkov, la începutul şedinţei executivului. „Planul prevede introducerea cu succes a monedei euro şi intrarea în zona euro de la 1 ianuarie 2024. Acesta este un punct de plecare important pentru Bulgaria şi dezvoltarea sa viitoare şi un punct de plecare pentru intrarea în zona euro”, a adăugat prim-ministrul bulgar. Partidul „Există un Astfel de Popor” a obiectat ferm împotriva acestei decizii, susţinând că în cadrul coaliţiei de guvernământ există o înţelegere pentru efectuarea unei evaluări asupra impactului acestui plan, în aşteptarea unei analize a Ministerului Finanțelor şi Băncii Naţionale a Bulgariei./ddaniela/sdm2

(www.bnr.bg – 27 mai)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA