Guvernul de la Sofia adoptă planul de introducere a monedei euro

Guvernul de la Sofia adoptă planul naţional de introducere a monedei euro. Anunţul a fost făcut de premierul Kiril Petkov, la începutul şedinţei executivului. „Planul prevede introducerea cu succes a monedei euro şi intrarea în zona euro de la 1 ianuarie 2024. Acesta este un punct de plecare important pentru Bulgaria şi dezvoltarea sa viitoare şi un punct de plecare pentru intrarea în zona euro”, a adăugat prim-ministrul bulgar. Partidul „Există un Astfel de Popor” a obiectat ferm împotriva acestei decizii, susţinând că în cadrul coaliţiei de guvernământ există o înţelegere pentru efectuarea unei evaluări asupra impactului acestui plan, în aşteptarea unei analize a Ministerului Finanțelor şi Băncii Naţionale a Bulgariei./ddaniela/sdm2

(www.bnr.bg – 27 mai)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Hopa, ce avem noi aici?