Handbal feminin: CSM Bucureşti a încheiat grupele Ligii Campionilor cu o victorie

CSM Bucureşti a învins echipa norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 28-22 (12-11), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în ultimul său meci din Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSMB, care îşi cunoştea deja locul şi adversara din sferturi, a obţinut o victorie fără emoţii, după o repriză secundă mai bună.

Cristina Neagu a fost din nou cea mai bună jucătoare a ''tigroaicelor'', cu 10 goluri, Andrea Lekic, Elizabeth Omoregie, Carmen Martin, Itana Grbic, Dragana Cvijic au marcat câte 3 goluri, Gabriela Perianu, Crina Pintea şi Denisa Dedu (portar) au înscris câte un gol.

Pentru nordice au marcat Henny Ella Reistad, Vilde Kaurin Jonassen, Carolina Martene Miranda Morais, câte 4 goluri, Silje Katrine Waade 3, Heidi Loke 3, June Andenaes 2, Marta Tomac 1, Sunniva Amalie Naes Andersen 1.

Meciul a fost arbitrat de croaţii Davor şi Zoran Loncar, iar delegat EHF a fost ucraineanul Viktor Konopliastîi.

În alt meci, Rostov pe Don a învins-o pe FTC-Rail Cargo Hungaria cu 29-26. Duminică se va juca ultimul meci din grupă, Team Esbjerg - Metz Handball.

Metz Handball a câştigat grupa, cu 13 puncte, iar în sferturi o va înfrunta pe SCM Râmnicu Vâlcea. Pe locul secund se află Rostov pe Don, 13 puncte, Team Esbjerg e a treia, 11 puncte, CSM Bucureşti a încheiat pe patru, cu 11 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria s-a clasat pe cinci, cu 5 puncte, iar Vipers Kristiansand a terminat pe ultimul loc, cu 5 puncte. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)