Handbal feminin: CSM București, învinsă de Larvik cu 35-33, în Liga Campionilor

CSM București, deținătoarea trofeului, a fost învinsă de formația norvegiană Larvik cu scorul de 35-33 (18-18), sâmbătă seara, în deplasare, în Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM București a început foarte bine meciul și a condus cu 2-0 (min. 2) și 4-1 (5), apoi s-a desprins la 10-6 (14), dar gazdele au marcat de trei ori la rând și s-au apropiat la o lungime pe tabela de marcaj, 10-9 (17). Larvik a reușit să conducă în premieră în min. 28, cu 17-16, dar la pauză scorul a fost egal, 18-18.

Debutul reprizei secunde a fost catastrofal pentru CSMB, care s-a văzut condusă cu 22-18 (34). În min. 41, diferența de pe tabelă era minimă, 24-23 pentru Larvik, care a tranșat soarta meciului în decurs de câteva minute, desprinzându-se decisiv, la 30-24 (48). CSMB a reușit să apropie din nou la un singur gol, 34-33 (58), dar scandinavele s-au impus în cele din urmă cu 35-33.

Pentru campioana Europei au marcat Carmen Martin 8 goluri, Isabelle Gullden 7, Linnea Torstensson 5, Gnonsiane Niombla 4, Camille Ayglon Saurina 4, Anastasia Lobaci 2, Majda Mehmedovic 1, Iulia Curea 1, Aurelia Brădeanu 1.

Golurile echipei norvegiene au fost reușite de Amanda Kurtovic 8, Thea Mork 7, Marit Frafjord 7, Gro Hammerseng-Edin 5, Linn-Kristin Koren Riegelhuth 3, Tine Stange 2, Kristine Breistol 2, Karoline Breivang 1.

Meciul s-a desfășurat în fața a 2.277 spectatori și a fost arbitrat de croații Dalibor Jurinovic și Marko Mrvica, delegat EHF fiind sârboaica Tatjana Medved.

În clasament, pe primul loc Gyori Audi ETO KC, 11 puncte (7 jocuri), urmată de Larvik, 10 puncte (8 j), FC Midtjylland, 8 p (7 j), CSM București, 7 p (8 j), RK Krim Mercator, 6 p (7 j), Team Esbjerg, 2 p (7 j).

Sâmbătă are loc partida RK Krim Mercator Ljubljana — Gyori Audi ETO KC, iar duminică se joacă meciul Team Esbjerg — FC Midtjylland.

CSMB va juca următoarea partidă pe 2 martie, acasă, cu RK Krim Mercator Ljubljana.

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...