Handbal feminin: CSM Bucureşti, învinsă dramatic de Ferencvaros, în Liga Campionilor

CSM Bucureşti a fost învinsă dramatic de echipa maghiară FTC-Rail Cargo Hungaria, cu 31-30 (20-16), sâmbătă, la Budapesta, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Itana Grbic, fostă jucătoare la CSM a marcat golul victoriei echipei Ferencvaros în ultima secundă de joc.

Campioana Ungariei a început mai bine şi a condus cu 3-0 şi 5-1, având un avans maxim de cinci goluri în prima repriză, 9-4, 13-8, 20-15, iar la pauză scorul a fost 20-16.

În repriza secundă, gazdele au condus tot timpul la 3-4 goluri, dar ''tigroaicele'' au reuşit egalarea în ultimul minut de joc, ptin Neagu, 30-30, dar Grbic a înscris golul victoriei pentru Ferencvaros.

Pentru CSM au înscris Cristina Neagu 7 goluri, Elizabeth Omoregie 6, Malin Larsen Aune 4, Yvette Broch 4, Siraba Dembele Pavlovic 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Carmen Martin Berenguer 3, Alexandra Dindiligan 1.

Portarul Marie Davidsen a apărat 9 aruncări (32%).

Golurile echipei gazdă au fost reuşite de Itana Grbic 6, Alicia Stolle 5, Emily Bolk 4, Katrin Gitta Klujber 4, Szandra Szollosi-Zacsik 3, Greta Marton 2, Julia Harsfalvi 2, Anett Kovacs 1, Anett Kisfaludy 1, Antje Angela Malestein 3.

Blanka Biro a parat 11 şuturi (26%).

Au arbitrat spaniolii Javier Alvarez Mata şi Yon Bustamante Lopez, iar delegat EHF a fost polonezul Marek Goralczyk.

În alte meciuri din grupă, Brest Bretagne Handball a dispus de Buducnost BEMAX Podgorica cu 25-21, iar Rostov pe Don a trecut de Podravka Vegeta Koprivnica cu 23-22, în deplasare.

Duminică e programată partida BV Borussia 09 Dortmund - Team Esbjerg.