Handbal feminin: CSM București, la un pas de un nou titlu de campioană

CSM București a învins-o pe CS Măgura Cisnădie cu scorul de 30-21 (18-12), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

CSM București va sărbători, mai mult ca sigur, săptămâna viitoare, în meciul de acasă cu CSM Bistrița, cel de-al treilea său titlu de campioană națională.

Carmen Martin, cu 7 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a campioanelor, în partida de la Cisnădie. Pentru CSMB au mai înscris Bianca Bazaliu 5 goluri, Anastasia Lobaci 5, Camille Ayglon Saurina 4, Linnea Torstensson 3, Maja Mehmedovic 2, Oana Manea 2, Elena Dache 1, Iulia Curea 1.

De la gazde, Oana Apetrei a reușit cele mai multe goluri, 7.

În clasament, pe primul loc se află CSM București, cu 54 puncte (19 jocuri), urmată de HC Dunărea Brăila, 40 p (18 j), HC Zalău, 35 p (18 j), SCM Craiova, 32 p (18 j), etc.

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

4 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania

5 Serviciile de informații americane, îngrijorate de arsenalul subteran de rachete al Iranului