Handbal feminin: Danemarca, Germania, Spania şi Brazilia, calificate în sferturile Campionatului Mondial

Danemarca, Germania, Spania şi Brazilia, care nu au făcut niciun pas greşit la acest turneu final, au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania, în urma victoriilor de vineri.

Spania, vicecampioana mondială, a învins Croaţia, medaliată cu bronz la ultimul Campionat European, cu 27-23.

Carmen Dolores Martin Berenguer (CSM Bucureşti) a marcat 4 goluri pentru iberice, Alicia Fernandez Fraga (Rapid) 1 gol, Ainhoa Hernandez Serrador (Rapid) 3, Alexandrina Cabral Barbosa (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) 6.

Valentina Blazevic (CS Măgura Cisnădie) a reuşit 7 goluri pentru Croaţia.

Brazilia a câştigat derby-ul sud-american cu Argentina, scor 24-19.

Pentru Brazilia au au marcat şi trei jucătoare de la Dunărea Brăila, Jessica Ribeiro Quintino 5 goluri, Larissa Araujo 2, Tamires Araujo 1.