Handbal feminin: Gloria Buzău a câştigat în premieră Cupa României

SCM Gloria Buzău a cucerit în premieră Cupa României la handbal feminin, după ce a învins-o surprinzător pe campioana CSM Bucureşti cu scorul de 35-29 (17-15), duminică, în finala desfăşurată în Sala Polivalentă din Brăila.

Gloria, care a câştigat cu acest prilej şi Supercupa României, a condus în cea mai mare parte a timpului, în faţa unei formaţii care a avut un joc defensiv modest.

Cele mai bune jucătoare de la învingătoare au fost portarul Marta Zderic-Batinovic şi centrul Mădălina Zamfirescu, autoare a 8 goluri. Pentru echipa antrenată de Aurelian Roşca au mai înscris Alina Ilie 5 goluri, Alexandra Subţirică-Iovănescu 5, Alina Czeczi 5, Natalia Vasilevskaia 4, Andra Moroianu 3, Andreea Rotaru 3, Abigail Vălean 1, Marija Petrovic 1.

Golurile ''tigroaicelor'' au fost reuşite de Yvette Broch 8, Cristina Neagu 6, Carmen Martin 5, Barbara Lazovic 4, Elizabeth Omoregie 4, Martine Smeets 2.

În finala mică, HC Zalău a învins-o pe CS Rapid Bucureşti cu 26-24 (15-14).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Sursa foto: CSM Bucuresti / Facebook


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...