Handbal feminin: Norvegia a învins Croaţia şi s-a calificat în semifinalele EURO 2020

Selecţionata Norvegiei, medaliată cu bronz la ediţia trecută, s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2020 din Danemarca, după ce a învins, sâmbătă, echipa Croaţiei cu scorul de 36-25.

Norvegia are victorii pe linie şi nu mai poate pierde calificarea în penultimul act. Croaţia venea după patru victorii, ultima cu 25-20 în faţa Românei.

Scandinavele au avut un singur gol avans la pauză, 15-14, dar s-au dezlănţuit în repriza secundă şi au câştigat la 11 goluri.

De la nordice s-au remarcat Henny Reistad, cu 7 goluri, Stine Oftedal 6, Veronica Kristiansen 5, Nora Mork 5 etc. Pentru croate Camila Micijevic a înscris 7 goluri, iar Valentina Blazevic (Măgura Cisnădie) şi Ana Debelic câte 5.

În alt meci, Germania a învins clar Ungaria, cu 32-25. De la învingătoare, Emily Bolk a reuşit 5 goluri, Xenia Smits şi Antje Lauenroth, câte 4. Katrin Gitta Klujber a marcat 8 goluri pentru Ungaria, iar Szandra Szollosi-Zacsik, 6.

Următorul meci al Ungariei va fi contra României, luni 14 decembrie (21:30).