Handbal feminin: România a debutat cu o victorie clară la Campionatul Mondial din Germania

Naționala feminină de handbal a României a învins formația Paraguayului cu scorul de 29-17 (16-7), sâmbătă, la Trier, în primul său meci din Grupa A a Campionatului Mondial din Germania.

Sursa foto: (c) FRH — Federația Română de Handbal Official / Facebook

Diferența maximă de pe tabela de marcaj a fost de 13 goluri, 25-12.

Cristina Florianu-Zamfir a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 5 goluri. Pentru echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin au mai marcat Aneta Udriștioiu 4 goluri, Cristina Neagu 3, Ana-Maria Popa 3, Crina Pintea 3, Ana Maria Berbece 2, Melinda Geiger 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Timea Tătar 2, Ana-Maria Dragut 1, Cristina Laslo 1, Eliza Buceschi 1.

Pentru formația sud-americană au marcat Sabrina Fiore Canata Morinigo 7 goluri, Fernanda Lujan Insfran Mora 4, Maria Paula Fernandez Estigarribia 2, Fatima Rocio Acuna Insfran 1, Kamila Araceli Rolon Ledesma 1, Marizza Alejandra Faria Servin 1, Delyne Esther Leiva Morlas 1.

Au arbitrat japonezii Koyoshi Hizaki și Tomokazu Ikebuchi, delegat IHF fiind rusul Viktor Poladenko.

Tot sâmbătă au loc partidele Franța — Slovenia (19,00) și Spania — Angola (21,30).

Tricolorele vor juca duminică următorul meci, tot la Trier, cu Slovenia (15,00, ora României).
AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...