Handbal feminin: SCM Craiova, învinsă clar de Super Amara Bera Bera, în Cupa EHF

SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă categoric de echipa spaniolă Super Amara Bera Bera, cu scorul de 32-21 (18-10), sâmbătă seara, la Irun, în Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

Echipa din Bănie a început foarte bine meciul şi a condus cu 6-3 (min. 10) şi 7-4 (13), dar au urmat trei goluri la rând (7-7) şi gazdele au preluat controlul partidei după primul sfert de oră, astfel că la pauză formaţia iberică avea un avantaj de opt goluri, 18-10.

Diferenţa maximă de pe tabela de marcaj a fost de 13 goluri în favoarea echipei spaniole (27-14, 29-16, 31-18), dar în cele din urmă Super Amara Bera Bera a câştigat cu 32-21.

Pentru SCM Craiova au marcat Patricia Vizitiu 7 goluri, Maria Andreea Ianaşi 3, Jelena Trifunovic 3, Andrea Seric 3, Elena Gjeorgjievska 2, Timea Tatar 2, Zeljka Nikolic 1.

Golurile formaţiei basce au fost reuşite de Silvia Arderius Martin 6, Adrian Cardoso de Castro 5, Esther Arrojeria Arantzazistroke 5, Maitane Etxeberria Martinez 4, Nekane Teres Rodanes 3, Sara Gil de La Vega 3, Elke Josseline Karsten 2, Alba Menendez Martinez 2, Uxue Ezkurdia Alvarez 1, Estitxu Berasategui Eizaguire 1.

Au arbitrat israelienii Matan Lindenbaum şi Dor Laron, iar delegat EHF a fost francezul Jean Yves Renon.

Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, Nykobing Falster Handbold - NFH (Danemarca) - Podravka Vegeta Koprivnica (Croaţia).

În clasament, Super Amara Bera Bera ocupă primul loc, cu 2 puncte, urmată de Podravka, 2 puncte, SCM Craiova, 2 puncte, Nykobing Falster Handbold - NFH, 0 puncte.

Echipa antrenată de Bogdan Burcea va juca următorul meci pe 18 ianuarie, acasă, cu Podravka. AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

Sursa foto: SCM Craiova Handbal Feminin / Facebook

3 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...