Handbal feminin: Vicecampioana mondială Olanda, învinsă de Germania la EURO 2016

Vicecampioana mondială Olanda a fost învinsă neașteptat de Germania cu scorul de 30-27, duminică, la debutul în Grupa B a Campionatului European de handbal feminin - EURO 2016 - din Suedia.

Sursa foto: EHF EURO / Facebook

Olanda a condus la pauză cu 14-13, dar Germania, condusă de Svenja Huber (7 goluri), a reușit o repriză secundă foarte bună și obținut victoria. Cele mai bune marcatoare ale batavelor au fost Abbingh (ex-HCM Baia Mare) și Groot, cu câte 5 goluri fiecare. Olanda a suferit mult la nivelul portarilor, care au apărat doar 4 din cele 34 de șuturi.

În alt meci, din Grupa A, Suedia a învins formația Spaniei cu scorul de 25-19.

Rezultatele de duminică:
Grupa A (Stockholm)
Suedia — Spania 25-19
Serbia — Slovenia 36-34

Grupa B (Kristianstad)
Franța — Polonia 31-22
Olanda — Germania 27-30

Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în faza principală a grupelor.

Luni, România va juca primul său meci din Grupa D, la Helsingborg, contra Norvegiei, campioana europeană și mondială en titre.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți