Handbal masculin: Campioana României a fost învinsă clar de Paris Saint-Germain Handball în Liga Campionilor

CS Dinamo Bucureşti a fost întrecută de valoroasa echipă Paris Saint-Germain Handball, cu scorul de 35-29 (22-16), miercuri seara, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin, desfăşurat în Sala Polivalentă din Capitală.

Campioana României a jucat de la egal la egal cu PSG în primele 20 de minute, după care formaţia din Hexagon s-a desprins pe tabelă, la pauză având un avans de şase goluri. Ecartul s-a regăsit şi în scorul final, însă parizienii au condus şi la nouă goluri.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au înscris Andrii Akimenko 8 goluri, Ali Zein 5, Ante Kuduz 4, Stanislav Kasparek 3, Viaceslav Bohan 2, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 2, Alex Pascual Garcia 2, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Eduardo Gurbindo Martinez 1, Lazar Kukic 1.

Alexandru Bucătaru a încheiat cu 6 mingi parate (23,08%), iar Khalifa Ghedbane a apărat o aruncare. Golurile parizienilor au fost reuşite de Elohim Prandi 9, Kamil Syprzak 6, Dainis Kristopans 5, Luc Steins 4, Henrik Toft Hansen 3, Nikola Karabatic 3, Mathieu Grebille 2, Adama Keita 1, David Balaguer Romeu 1, Luka Karabatic 1.

Jannick Green a apărat 10 aruncări (37,04%).

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Lars Jorum şi Havard Kleven, iar delegat EHF a fost austriacul Helmut Wille.

În alt meci jucat miercuri, PPD Zagreb şi Orlen Wisla Plock au terminat la egalitate, 26-26.

Joi au loc partidele FC Porto - GOG Gudme şi Telekom Veszprem - SC Magdeburg.

Dinamo va juca următorul meci pe 2 noiembrie, în deplasare, cu PPD Zagreb.