Handbal masculin: Danemarca a devenit campioană mondială în premieră

Selecţionata Danemarcei a câştigat în premieră titlul mondial la masculin, duminică seara, după ce a învins formaţia Norvegiei în finala Campionatului Mondial 2019, cu scorul de 31-22 (18-11), la Herning (Danemarca).

Danemarca, medaliată cu aur la Europenele din 2008 şi 2012, cucerise aurul olimpic în 2016, iar acum şi-a completat palmaresul, câştigând în faţa vicecampioanei mondiale.

Mikkel Hansen a fost decisiv pentru danezi în acest meci, jucătorul echipei Paris Saint-Germain marcând 7 goluri.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan