Handbal masculin: Dinamo a pierdut dramatic cu Nantes, în Liga Campionilor

Dinamo București a fost învinsă de echipa franceză HBC Nantes cu scorul de 27-26 (11-15), sâmbătă seara, în Șoseaua Ștefan cel Mare, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, după un final dramatic.

După un prim sfert de oră echilibrat, Dinamo s-a desprins la 9-7 (min. 19), iar apoi campioana României și-a mărit avantajul, intrând la pauză cu un avans de patru goluri, 15-11.

HBC Nantes a recuperat diferența în primele zece minute ale reprizei secunde, 17-17 (40). Dinamo a avut în continuare inițiativa, dar în ultimele zece minute nu a reușit să mai se apere ca până atunci, iar francezii au condus jocul, fiind mai mereu cu un gol în plus pe tabelă. Finalul a fost dramatic, cu Dinamo ratând ultimul atac, care ar fi putut aduce egalarea.

Pentru Dinamo au marcat Cosmin Capotă 1 gol, Sajad Esteki 2, Mihai Alexandru Asoltanei 6, Flavius Cîmpan 1, Alin Florin Șania 1, Dan Andrei Savenco 2, Pierre Yves Ragot 1, Ciprian Șandru 5, Allahkaram Esteki 4, Marius Iulian Mocanu 1, Jakov Vrankovic 1, Seyed Alireza Mousavi 1.

Golurile echipei din Hexagon au fost reușite de Nicolas Claire 3, Dominik Klein 3, Senjamin Buric 2, Nicolas Tournat 3, Théo Derot 7, Florian Delecroix 4, Eduardo Gurbindo Martinez 1, David Balaguer Romeu 1.

Au arbitrat ungurii Csaba Dobrovits și Peter Tajok, iar delegat EHF a fost cehul Jiri Konecny.

În celelalte meciuri ale grupei, Beșiktaș Mogaz HT Istanbul a dispus de TTH Holstebro cu 36-27, iar HC Motor Zaporoje a trecut de ABC/UMinho cu 28-23.
În clasament, HBC Nantes conduce cu 9 puncte, urmată de Beșiktaș, 9 p, Motor Zaporoje, 5 p, Dinamo, 4 p, ABC/UMinho, 4 p, TTH Holstebro, 1 p.

Pentru Dinamo următorul va fi revanșa cu HBC Nantes, pe 13 noiembrie.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)