Handbal masculin: Israel - România 27-30, în play-off pentru preliminariile CE 2018

Naționala masculină de handbal a României a învins formația Israelului cu scorul de 30-27 (13-15), miercuri, la Tel Aviv, în prima manșă a play-off-ului de calificare în faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Tricolorii au obținut o victorie destul de chinuită, în fața unei echipe arțăgoase, căreia arbitrii i-au permis jocul dur.

România a avut un început de meci catastrofal, cu doar două goluri marcate în primele 11 minute. Fostul internațional german Dragoș Oprea a debutat la 35 de ani pentru România și a marcat primul gol al echipei antrenate de Aihan Omer.

Israelul a condus cu 6-2 (11) și chiar cu 11-4 (19), aceasta fiind cea mai mare diferență în favoarea gazdelor. Echipa noastră a revenit treptat în joc și a redus ecartul la trei goluri, 12-9 (22). Au urmat două goluri ale gazdelor, 14-9 (25), dar la pauză avantajul echipei in Țara Sfântă a fost de doar două goluri, 15-13.

Tricolorii au reușit egalarea în minutul 37, 16-16, iar un minut mai târziu au condus pentru prima oară, 17-18. Israelul a mai avut o zvâcnire și a condus cu 22-20 (47), dar au urmat patru goluri consecutive ale României, 22-24 (51). În min. 56, tricolorii s-au desprins la patru goluri, 24-28, și nimic nu a mai putut schimba soarta partidei, câștigată de România cu 30-27.

De menționat că fostul mare portar român Alexandru Buligan face parte din staff-ul tehnic al echipei israeliene, condus de suedezul Per Carlen.

Israel: Gil Yaakov, Dan Tepper — Tal Gera, Chen Pomeranz (5 goluri), Vladislav Kofman (3), Niv Levy (4), Omri Kushmaro, Omer Davda, Ram Tutkenitz (6), Amit Yehiel Stelman (3), Elad Yosef Kappon, Alexander Chudnovsky, Tal Hershkowitz (1), Amit Yehuda Gal (4), Gil Pomeranz (1). Selecționer: Per Carlen.

România: Mihai Popescu, Ionuț Iancu — Ionuț Ramba (1), Andrei Mihalcea (4), Valentin Ghionea (7), Marius Sadoveac, Cristian Fenici (2), Mihai Rohozneanu, Marius Novanc (3), Alexandru Csepreghi (4), Dragoș Oprea (5), Ionuț Georgescu (1), Dan Savenco (1), Ciprian Șandru, Nicușor Negru (2). Selecționer: Aihan Omer.

Au arbitrat cu numeroase greșeli letonii Aleksandrs Rutkovskis și Uldis Dzerve, iar delegat EHF a fost cipriotul Panos Antoniou.

Partida retur va avea loc duminică, la Călărași, de la ora 18,00.