Henorel Soreaţă, vicepreşedinte al ANRE, a demisionat

Vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE) Henorel Soreaţă a înaintat Parlamentului demisia sa din această funcţie, au declarat, marţi, pentru AGERPRES, reprezentanţi ai instituţiei.

"Domnul Soreaţă şi-a depus demisia la Parlament, instituţia care l-a numit în această funcţie, astfel că nu cunoaştem motivele pentru care a ales să demisioneze", au spus sursele menţionate.

Henorel Soreaţă a fost numit vicepreşedinte al ANRE în mai 2017. El deţinuse, până atunci, funcţia de director general în cadrul autorităţii.

El este unul dintre cei doi vicepreşedinţi ai instituţiei, celălalt fiind Zoltan Nagy-Bege. Instituţia este condusă de un preşedinte, Dumitru Chiriţă. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Răsturnare de situație pe scena politică?