Hidroelectrica asigura, luni, aproape jumătate din producţia de energie electrică a ţării

Hidroelectrica asigura, luni în jurul prânzului, aproape jumătate din producţia de energie electrică a României, fiind în funcţiune centrale de peste 3.600 de MW, potrivit datelor privind starea sistemului energetic naţional, prezentate în timp real pe site-ul Transelectrica şi analizate de AGERPRES.

Astfel, la ora 13:00, hidrocentralele produceau 3.624 MW, reprezentând 41% din producţia totală la nivel naţional.

Alte surse de producere a energiei erau hidrocarburile - 20,6%, nuclear - 15,7%, cărbune - 15,4%, eolian - 4,6%, fotovoltaic - 1,6% şi biomasă - 0,9%.

La ora menţionată, consumul ţării era de 9.122 MW, producţia, de 8.963 MW, diferenţa de 429 MW reprezentând importuri.

Recordul de producţie a Hidroelectrica a fost de 4.563 MW în 19 martie 2018, când compania a acoperit 45% din necesarul ţării. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Se întâmplă și la nemți, chiar cu vârf și îndesat...

3 VIDEO Imagini cu noua moschee din Michigan, SUA...

4 Băsescu lansează un nou avertisment în legătură cu securitatea României și îl atacă pe șeful NATO: „Nu dă doi bani pe securitatea României”

5 De citit...