Hoban și Keșeru au marcat în play-off-ul Ligii Campionilor

Fotbaliștii români Ovidiu Hoban și Claudiu Keșeru au marcat pentru echipele lor, miercuri seara, în manșa secundă a play-off-ului Ligii Campionilor, dar numai ultimul va juca în grupele competiției, cu campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad.

Hoban a înscris al doilea gol pentru Hapoel Beer Sheva, care a dispus cu 2-0 de Celtic, insuficient după ce în tur scoțienii învinseseră cu 5-2.

Internaționalul român a fost integralist și a punctat în minutul 48, profitând de o neînțelegere între portar și un fundaș. Ben Sahar marcase primul gol al gazdelor (21), după ce Maharan Radi a ratat un penalty (15) pentru Hapoel.

Keșeru a parafat calificarea echipei Ludogoreț în grupele Champions League, după 2-2 cu Viktoria Plzen, în Cehia. Michal Duris (7) a deschis scorul pentru gazde, Virgil Misidjan (17) a restabilit egalitatea, Viktoria a preluat conducerea după reușita lui Ales Mateju (64), dar Keșeru a închis tabela în prelungiri (90+5). Fundașul Cosmin Moți a fost integralist la Ludogoreț, iar Keșeru a intrat în minutul 76. Andrei Prepeliță nu a făcut parte din lotul echipei bulgare. Ludogoreț câștigase în tur cu 2-0.

Porto s-a calificat în grupe după ce a dispus cu 3-0 de AS Roma, chiar în Cetatea Eternă. După 1-1 în tur, ''dragonii'' au deschis scorul în minutul 7, iar apoi Roma a rămas în nouă oameni, De Rossi (39) și Emerson (50) fiind eliminați pentru faulturi dure. Porto, după 1-1 în tur, a decis soarta calificării prin golurile marcate pe contraatac de mexicanii Layun (73) și Corona (75).

Rezultatele de marți:
Viktoria Plzen (Cehia) — (+) Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) 2-2
Au marcat: Michal Duris 7, Ales Mateju 64, Virgil Misidjan 17, Claudiu Keseru 90+5.