Hollande: Atacatorii de la biserică, adepți ai organizației jihadiste Statul Islamic

Hollande: Atacatorii de la biserică, adepți ai organizației jihadiste Statul Islamic

Atacul asupra unei biserici din Saint-Etienne-du-Rouvray, Normandia (nordul Franței), a fost comis de "doi teroriști care se revendică" a face parte din gruparea jihadistă Statul Islamic (SI), a declarat marți președintele francez Francois Hollande, care s-a deplasat în localitatea unde s-a produs incidentul, potrivit Le Figaro.

Șeful statului francez a calificat atacul, în care un preot a fost ucis tăindu-se gâtul cu un cuțit , ca fiind un "abject atentat terorist".

"Trebuie să continuăm războiul împotriva Statului Islamic prin toate mijloacele", a adăugat Hollande.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Voi ați citit ce vrea să facă Savonea la Curtea Supremă?

2 VIDEO Fără precedent! / Priviți, la Brașov, două judecătoare au discutat cu protestatarii și le-au împărțit ceai!

3 VIDEO Surpriză de proporții / Armata ucraineană anunță că a încercuit trupele ruse din Kupiansk! Zelenski s-a filmat la intrarea în oraș

4 SUA promit Ucrainei „o zonă demilitarizată“ cum nu s-a mai văzut de-a lungul frontului estic. Ce spun ucrainenii?

5 Ce se întâmplă? / „I s-a dat peste mână” / Șeful Armatei SUA ar fi fost scos din negocierile de pace privind Ucraina de „paranoicul Hegseth”