Horodniceanu solicită CSM să revină la Iaşi după încetarea mandatului de procuror-şef al DIICOT

Horodniceanu solicită CSM să revină la Iaşi după încetarea mandatului de procuror-şef al DIICOT

Daniel Horodniceanu a solicitat Secţiei pentru procurori a CSM să revină la DIICOT Iaşi după încetarea mandatului de procuror-şef.

Cererea lui Horodniceanu urmează să fie discutată în şedinţa de vineri a Secţiei pentru procurori a CSM.

Mandatul lui Daniel Horodniceanu la şefia DIICOT încetează în luna mai, iar ministrul Justiţiei este cel care propune reînnoirea mandatelor procurorilor-şefi.

Deocamdată, ministrul Tudorel Toader nu a anunţat dacă îl va propune pe Horodniceanu pentru un nou mandat.

Conform reglementărilor legale în vigoare, procurorul-şef al DIICOT este numit de preşedintele României, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii. Numirea se face pe o perioadă de trei ani, cu posibilitatea reînvestirii o singură dată.

Pe 19 mai 2015, preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul pentru numirea lui Daniel Horodniceanu în funcţia de procuror-şef al DIICOT, la propunerea lui Robert Cazanciuc, ministrului Justiţiei la acea vreme.

Anterior, Daniel Horodniceanu a condus Serviciul Teritorial Iaşi al DIICOT. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?