Hunedoara: Un polițist a fost împușcat în picior de un braconier

Un polițist din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara a fost împușcat în picior, în cursul nopții de miercuri spre joi, în timp ce se afla într-o misiune pentru prevenirea braconajului alături de alți doi colegi.

Agentul șef de poliție a fost internat în Spitalul Județean de Urgență Deva pentru îngrijiri medicale.

"Misiunea respectivă viza aspecte de braconaj. La momentul în care cel care bracona a fost somat, s-a întors și a tras în direcția polițistului, acesta fiind rănit ușor la picior. (...) Polițistul și-a declinat calitatea și a somat: Stai! Poliția!", a declarat joi șeful IPJ Hunedoara, comisarul șef Liviu Dumitru.

Potrivit acestuia, incidentul a avut loc pe raza localității hunedorene Tisa.

Medicii îi vor extrage polițistului din pulpa piciorului o alică provenită de la arma agresorului.

Poliția face cercetări pentru identificarea persoanei care a tras asupra polițistului, în cauză fiind întocmit un dosar pentru ultraj, folosire ilegală a armamentului și tentativă de omor.

Ancheta este continuată împreună cu procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Hunedoara.


AGERPRES/(A — autor: Sorin Blada, editor: Oana Popescu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 VIDEO Așa o fi?

2 Voi ați citit asta? / Nici cei mai nenorociți cămătari nu fac așa!

3 Voi ați citit asta, ce ne pregătesc ăștia?

4 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor

5 Panică în Piața Roșie din Moscova. Soldații ruși au fugit spre adăposturi în timpul repetiției pentru parada de 9 Mai