Iași: Fost parlamentar implicat într-un accident rutier

Fostul parlamentar Viorel Blăjuț a ajuns la spital în urma unui accident rutier care a avut loc între două autoturisme de lux în centrul Iașiului.

Potrivit polițiștilor, în accident au fost implicate un autoturism marca BMW și un Mercedes. La volanul autoturismului Mercedes se afla fostul deputat Viorel Blăjuț.

Se pare că șoferul BMW-ului care venea dinspre strada Sf. Lazăr nu a acordat prioritate și a intrat în Mercedesul care venea dinspre Podu Roș și se deplasa spre strada Palat.

"Un tânăr în vârstă de 20 de ani, din comuna Deleni, în timp ce conducea un autovehicul la o intersecție nu a acordat prioritate unui alt autovehicul condus de un bărbat de 44 de ani. În urma verificărilor făcute cu aparatul etilotest s-a stabilit că șoferii nu se aflau sub influența băuturilor alcoolice. În cauză tânărului s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă", a declarat sâmbătă Adina Lupu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Iași.

În urma accidentului, fostul parlamentar a fost dus la spital pentru îngrijiri medicale.

AGERPRES/(A, autor: Daniela Malache, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 A publicat lista firmelor pe care le consideră „băieții deștepți din energie” / Bolojan, prima mișcare ca ministru al Energiei

2 De citit...

3 SURSE Bolojan bagă zâzanie în PSD. Nu demite toți prefecții pentru a alimenta zvonurile de trădare

4 Rusia a ajuns deja în România, suntem varză!

5 De citit...