Iaşi: Protest al procurorilor şi judecătorilor împotriva modificării legilor justiţiei

Aproximativ 50 de procurori şi judecători ieşeni au ieşit luni seara în faţa Palatului de Justiţie pentru a protesta împotriva modificărilor legilor justiţiei.

Magistraţii stau în faţa Palatului Justiţiei fără a face zgomot.

În timpul protestului magistraţilor o femeie a adus un buchet de flori albe în semn de mulţumire pentru "că au curajul să lupte în felul lor şi cu mijloacele pe care le au".

Judecătorii şi procurorii şi-au exprimat astfel nemulţumirea pentru faptul că parlamentarii nu au ţinut cont de punctul de vedere al Consiliului Superior al Magistraturii - care a dat un aviz negativ - referitor la modificările Codului penal şi a Codului de procedură penală. AGERPRES/(A - autor: Daniela Malache, editor: Karina Olteanu, editor online Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți