Iaşi: Protest al procurorilor şi judecătorilor împotriva modificării legilor justiţiei

Aproximativ 50 de procurori şi judecători ieşeni au ieşit luni seara în faţa Palatului de Justiţie pentru a protesta împotriva modificărilor legilor justiţiei.

Magistraţii stau în faţa Palatului Justiţiei fără a face zgomot.

În timpul protestului magistraţilor o femeie a adus un buchet de flori albe în semn de mulţumire pentru "că au curajul să lupte în felul lor şi cu mijloacele pe care le au".

Judecătorii şi procurorii şi-au exprimat astfel nemulţumirea pentru faptul că parlamentarii nu au ţinut cont de punctul de vedere al Consiliului Superior al Magistraturii - care a dat un aviz negativ - referitor la modificările Codului penal şi a Codului de procedură penală. AGERPRES/(A - autor: Daniela Malache, editor: Karina Olteanu, editor online Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?