Iaşi: Trei cadre medicale de la Spitalul de Pediatrie ''Sf. Maria'', pozitive la Covid-19

Trei cadre medicale de la Spitalul de Pediatrie "Sf. Maria" din Iaşi au fost depistate ca fiind infectate cu noul coronavirus.

Purtătorul de cuvânt al unităţii sanitare, Lucian Cernahovschi, a declarat că aceste cadre medicale îşi desfăşoară activitatea în Clinica a III-a Pediatrie, o secţie aflată într-o clădire exterioară spitalului.

"Au fost depistate trei cadre medicale care lucrau într-o clinică separată de restul spitalului. Au fost demarate anchete epidemiologice împreună cu DSP. Au fost testate 40 de cadre medicale, precum şi pacienţi. Mai sunt teste în lucru, aşteptăm rezultatele lor. În prezent clinica este închisă, nu se mai fac internări şi externări", a precizat Lucian Cernahovschi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA