Iaşi: Trei cadre medicale de la Spitalul de Pediatrie ''Sf. Maria'', pozitive la Covid-19

Trei cadre medicale de la Spitalul de Pediatrie "Sf. Maria" din Iaşi au fost depistate ca fiind infectate cu noul coronavirus.

Purtătorul de cuvânt al unităţii sanitare, Lucian Cernahovschi, a declarat că aceste cadre medicale îşi desfăşoară activitatea în Clinica a III-a Pediatrie, o secţie aflată într-o clădire exterioară spitalului.

"Au fost depistate trei cadre medicale care lucrau într-o clinică separată de restul spitalului. Au fost demarate anchete epidemiologice împreună cu DSP. Au fost testate 40 de cadre medicale, precum şi pacienţi. Mai sunt teste în lucru, aşteptăm rezultatele lor. În prezent clinica este închisă, nu se mai fac internări şi externări", a precizat Lucian Cernahovschi. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...