IGPF: 16.348 cetăţeni ucraineni au intrat în România, vineri, cu 22,1% mai puţin faţă de ziua precedentă

Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că vineri au intrat în România 71.121 de persoane, dintre care 16.348 cetăţeni ucraineni, în scădere cu 22,1% faţă de ziua precedentă.

Pe la frontiera cu Ucraina au intrat în Romania 6.625 cetăţeni ucraineni (în scădere cu 18%), iar pe la cea cu Republica Moldova au intrat 7.998 cetăţeni ucraineni (scădere cu 29,2 %), precizează IGPF.

Pe sensul de ieşire din România au efectuat formalităţile 98.906 de persoane, dintre care 21.659 cetăţeni ucraineni (scădere de 8,4%).

De la declanşarea acestei crize, până la data de 11.03.2022, ora 24,00, la nivel naţional, au intrat în România 380.866 cetăţeni ucraineni şi au ieşit 304.156 cetăţeni ucraineni, arată sursa citată.

Personalul care îşi desfăşoară activitatea la controlul documentelor de călătorie a fost suplimentat şi se lucrează la capacitatea maximă a punctelor de trecere a frontierei.

De asemenea, potrivit IGPF, au fost intensificate măsurile de control la frontieră, s-au suplimentat turele de serviciu în zonele de responsabilitate şi s-a întărit cooperarea cu celelalte instituţii cu atribuţii în domeniu, în vederea unui schimb operativ de date şi informaţii, precum şi de adoptare în comun, în situaţii impuse, a măsurilor necesare pentru gestionarea cazurilor apărute. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

3 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

4 BREAKING „Pentru prima dată în ultimele secole” / Poliția israeliană nu l-a lăsat pe Patriarhul Ierusalimului să intre la Sfântul Mormânt pentru slujba …

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”