IGPR: 15 accidente rutiere grave soldate cu morţi şi răniţi, în cea de-a doua zi de Crăciun

Opt oameni au murit, iar alţi 12 s-au ales cu răni grave în cele 15 accidente rutiere grave înregistrate la nivel naţional joi, în cea de-a doua zi de Crăciun, potrivit unei informaţii postate vineri pe site-ul Poliţiei Române.

Conform sursei citate, cu o zi în urmă, poliţiştii au desfăşurat activităţi pentru prevenirea accidentelor de circulaţie, fiind reţinute 362 de permise de conducere şi retrase 56 de certificate de înmatriculare.

Totodată, poliţiştii au constatat 787 de infracţiuni, 121 de persoane fiind surprinse în flagrant delict.

De asemenea, au fost depistate opt persoane urmărite naţional sau internaţional, iar în cauzele instrumentate au fost dispuse 21 de măsuri preventive.

Pentru neregulile constatate, poliţiştii au aplicat 3.475 de amenzi, în valoare de 1.425.810 lei. AGERPRES / (AS - autor: Sorinel Peneş, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 VIDEO Fosta soție, dezvăluiri dureroase despre partea întunecată a lui Péter Magyar, premierul ales al Ungariei

3 SONDAJ Pe cine vor românii premier: Bolojan este pe locul doi în preferințe

4 Controale la domiciliu pentru 7 milioane de români: Poliția va verifica asigurările obligatorii de locuință

5 Un laș de care ar trebui să ne fie scârbă...