IGPR: Amenzi de peste 770.000 de lei, în ultimele 24 de ore, pentru nerespectarea măsurilor anti-COVID

Poliţiştii şi reprezentanţii celorlalte autorităţi cu atribuţii în domeniu au aplicat, în ultimele 24 de ore, 3.013 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 776.720 de lei, în cadrul acţiunilor de verificare a modului în care sunt respectate măsurile pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

"Peste 3.600 de poliţişti, împreună cu jandarmi, poliţişti de frontieră, cadre ISU, poliţişti locali, reprezentanţi ai ANSVSA, ANPC, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, Ministerului Transporturilor şi ai autorităţilor publice locale, au desfăşurat 728 de acţiuni de verificare la nivel naţional", informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis, marţi, AGERPRES.

Au fost efectuate 52.326 de verificări cu privire la respectarea măsurilor şi interdicţiilor impuse. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”