IGSU anunţă că nu s-au înregistrat pagube în urma cutremurului

Risc Seismic

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă anunţă că nu s-au înregistrat pagube în urma cutremurului produs sâmbătă seara.

"Până în acest moment, nu s-au înregistrat apeluri sau alte informaţii privind posibile pagube", precizează IGSU pe Facebook.

Un cutremur cu magnitudinea 4,2 pe scara Richter s-a produs sâmbătă, la ora locală 22:23, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, informează Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 120 km.

Intensitatea cutremurului în zona epicentrală a fost de II grade Mercalli, iar localităţile cele mai apropiate de epicentru au fost Nehoiu (45 km), Odobeşti (49 km ), Covasna (53 km), Râmnicu Sărat (55 km), Panciu (56 km)

De la începutul acestei luni, în România s-au produs 13 cutremure cu magnitudini cuprinse între 2,1 şi 4,2 pe Richter. AGERPRES/(A- editor: Cătălin Alexandru, editor online: Daniela Juncu)

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

4 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”

5 Dezvăluirile unui fost ofițer KGB din culisele presupusei acțiuni de kompromat împotriva lui Trump la Moscova