IGSU anunţă că nu s-au înregistrat pagube în urma cutremurului

Risc Seismic

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă anunţă că nu s-au înregistrat pagube în urma cutremurului produs sâmbătă seara.

"Până în acest moment, nu s-au înregistrat apeluri sau alte informaţii privind posibile pagube", precizează IGSU pe Facebook.

Un cutremur cu magnitudinea 4,2 pe scara Richter s-a produs sâmbătă, la ora locală 22:23, în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, informează Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 120 km.

Intensitatea cutremurului în zona epicentrală a fost de II grade Mercalli, iar localităţile cele mai apropiate de epicentru au fost Nehoiu (45 km), Odobeşti (49 km ), Covasna (53 km), Râmnicu Sărat (55 km), Panciu (56 km)

De la începutul acestei luni, în România s-au produs 13 cutremure cu magnitudini cuprinse între 2,1 şi 4,2 pe Richter. AGERPRES/(A- editor: Cătălin Alexandru, editor online: Daniela Juncu)

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA