Imagini dintr-un sat ucrainean după retragerea forțelor ruse VIDEO

O înregistrare video, care a fost publicată pe rețelele sociale, surprinde ce a rămas din satul ucrainean Bohorodceanî, situat în regiunea Donțek, după retragere forțelor invadatoare ruse.

Toate casele și clădirile din satul Bohorodceanî au fost distruse.

Satul ucrainean Bohorodceanî înainte de declanșarea războiului. Foto: Twitter

În imaginile realizate dintr-un vehicul se poate observa cum toate casele și clădirile au fost distruse în urma luptelor.

Administratorii „WhereisRussiaToday” au scris inițial că imaginile surprinse ar fi fost din regiunea Herson, însă au corectat informația într-o altă postare. Rețeaua de socializare Twitter nu are funcția de editare a postărilor.

Specialistul militar Chris Owen, care a redistribuit clipurile video, a prezentat și cum arăta satul înainte de declanșarea războiului, afirmând că sute de localități din Ucraina au avut aceeași soartă.

Motivul inițial utilizat de liderul de la Kremlin pentru izbucnirea invaziei din Ucraina a fost „protejarea” etnicilor ruși din regiunile Donețk și Lugansk.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Răsturnare de situație? / Parchetul General a trecut de partea corupților? / Spune că decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă …

2 Voi ați citit asta? / Că, dacă se închide Kozludui, rămânem în aer?

3 Tragerile loto de joi, 30 iulie. Numerele câștigătoare la 6 / 49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5 / 40 și Super Noroc

4 VIDEO Fățarnicul Bolojan, întâlnire de taină cu „populistul”, „naționalistul” și „extremistul” George Simion, în spatele ușilor închise

5 Eurodeputata Diana Șoșoacă, transportată la spital după un accident rutier în București