Imagini inedite cu Clujul ocupat de hortyști în toamna lui 1940

Imagini inedite cu Clujul ocupat de hortyști în toamna lui 1940

Vezi imagini inedite cu Clujul ocupat de hortyști în toamna lui 1940, imediat după Diktatul de la Viena din 30 august 1940.

Vezi mai multe imagini pe pagina de facebook Clujul și clujenii.

Una dintre escadrilele de pușcași ale batalionului la parada de la Cluj-Napoca, 1940. 15 septembrie (albumul foto al lui József Bősze).

Erau vremuri grele pentru români și evrei în Ardealul de nord.

NapocaNews


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Traian Simionca, primarul PSD din Livezile, reținut pentru viol după ce a agresat sexual o angajată chiar în biroul lui

3 Expert: „Românii își retrag banii ca să evite taxele” / Record de plăți din Pilonul II, după introducerea CASS de 10%

4 Pe ăstea le-au epuizat, ce urmează? / „Rezervele sovietice infinite” sunt un mit care se destramă

5 „Ucraina va fi a noastră în întregime în maxim doi ani. Deja se lucrează la programe de urgență de reabilitare psihologică a populației”