Împăratul bugetarilor/13.000 de euro/lună câștigă acest individ...

De la distanţă, cel mai bine plătit lider sindical din România este Leonard Bărăscu. Este preşedintele CNSLR Frăţia, calitate din i-a asigurat un venit de 134.820 lei, potrivit declaraţiei de avere din 2020. Un venit mult mai mare i-a asigurat funcţia de preşedinte al Federaţiei Sanitas, de unde a încasat 184.090 lei. Ca preşedinte al Consiliului de Administraţie al societăţii de turism SIND TOUR SRL a încasat 164.700 lei, iar 18.800 i-au venit de la societatea EDUSIND TOUR SRL unde este membru în Comitetul Director. Alţi 35.500 lei i-a primit de la o altă entitate, dar denumirea este indescifrabilă în declaraţia de avere. Un mărunţiş de 750 lei, Leonard Bărăscu i-a încasat de la Asociaţia Naţională a Caselor de Cultură, în timp ce 207.203 lei i-a câştigat din meseria sa de bază, operator RMN.

Topul sindicaliştilor cu cele mai mari venituri (lei)

Leonard Bărăscu 745.863

Cezar Baciu 328.620

Dumitru Costin 282.762

Simion Hăncescu 263.732

Vasile Marica 259.539

Dumitru Coarnă 251.164

Liviu Apostoiu 158.444 SURSA: jurnalul.ro



populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania