În Serbia s-au înregistrat 4.606 de noi cazuri de coronavirus și 61 de decese asociate COVID-19

În Serbia, în ultimele 24 de ore după efectuarea a 18.813 de teste s-au confirmat 4.606 de noi cazuri de coronavirus. De la ultima raportare s-au înregistrat încă 61 de decese la pacienți diagnosticați cu COVID-19. Potrivit datelor comunicate de Ministerul sârb al sănătății, în spitale sunt internați 6.614 de pacienți infectați cu coronavirus, dintre care 277 la terapie intensivă. De la începutul pandemiei în Serbia s-au înregistrat în total 1.197.082 de cazuri de infectare cu coronavirus și 10.595 de decese asociate COVID-19, rata mortalității fiind de 0,89%. Decizia Comandamentului de criză privind obligativitatea prezentării certificatelor verzi după ora 20:00 a determinat tot mai mulți cetățeni să se vaccineze – a declarat secretarul de stat din Ministerul sârb al sănătății, doctor Mirsad Djerlek. „A crescut numărul persoanelor care s-au prezentat la vaccinarea cu prima doză de vaccin contra coronavirus, ceea ce este foarte important. De asemenea este în creștere și numărul celor care au primit a treia doză” – a declarat Djerlek, adăugând că oamenii au început să înțeleagă că singura modalitate de ieșire din criza sanitară este vaccinarea./rmihaj/ilapadat

(www.rts.rs – 11 noiembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas