În viitor am putea citi la lumina... plantelor

A păşi noaptea într-o grădină luminată de copaci şi de iarbă poate fi considerată o imagine de vis, însă nu acesta este motivul pentru care inginerii de la Massachusetts Institute of Technology (MIT) au conceput o plantă luminiscentă. Oamenii de ştiinţă speră că într-o bună zi cercetarea lor va contribui la conceperea unor ''lămpi'' vii, ce vor ajuta la reducerea dependenţei de energie electrică, după cum informează Science Alert duminică.

Condusă de cercetătoarea Seon-Yeong Kwak, echipa de cercetători de la MIT a conceput o plantă din specia Nasturtium officinale, cunoscută sub numele de năsturel sau măcriş de baltă, care luminează în întuneric, fără a fi necesară modificarea genetică. Lumina este alimentată de ''însuşi metabolismul energetic al plantei'', după cum a explicat Michael Strano, unul dintre autorii implicaţi în acest proiect.


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Răsturnare de situație pe scena politică?

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Așa o fi?