Încă două candidaturi pentru funcţia de procuror general - Daniel Horodniceanu şi Gabriela Scutea

Fostul şef al DIICOT Daniel Horodniceanu şi-a depus candidatura pentru funcţia de procuror general al României.

Horodniceanu a declarat pentru AGERPRES că a trimis documentele prin curier la Ministerul Justiţiei.

El a candidat pentru al doilea mandat la şefia DIICOT şi a fost respins de ministrul Tudorel Toader. Totodată, Daniel Horodniceanu candidează şi pentru funcţia de procuror european din partea României.

Tot joi, şi-a depus candidatura pentru şefia Parchetului General şi Gabriela Scutea, care a fost adjunctul Laurei Codruţa Kovesi în vremea când aceasta era procuror general.

În cursa pentru şefia Parchetului General s-au mai înscris anterior şi actualul procuror general Augustin Lazăr şi Marian Drilea, procuror la DIICOT.

Joi este ultima zi de depunere a candidaturilor pentru funcţia de procuror general.

Candidaţii urmează să susţină pe 3 şi 4 aprilie interviurile cu ministrul Justiţiei. Rezultatele selecţiei vor fi anunţate public pe data de 5 aprilie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Ce a vrut să spună Xi Jinping când l-a avertizat pe Trump asupra „Capcanei lui Tucidide”. Reacția președintelui american