Încă un consilier apropiat al lui Donald Trump părăseşte Casa Albă

Nouă plecare din echipa lui Donald Trump: secretarul general adjunct al Casei Albe, care a jucat un rol central în organizarea întâlnirii din Singapore între preşedintele american şi liderul nord-coreean Kim Jong Un, va părăsi Casa Albă, informează AFP şi Reuters.

Joe Hagin, 62 de ani, care a lucrat sub patru preşedinţi republicani - Ronald Reagan, George H.W.Bush, George W. Bush şi Donald Trump - se va alătura sectorului privat.

"Joe Hagin a fost un atu cu greutate al administraţiei mele", a spus Trump, subliniind că acesta planificase "una din deplasările în străinătate cele mai istorice realizate vreodată de un preşedinte" american.

Această plecare se adaugă unei liste deja foarte lungi de consilieri ai lui Donald Trump care şi-au părăsit funcţiile - din proprie iniţiativă sau după ce li s-a impus să demisioneze - în cursul ultimelor luni. AGERPRES/( AS-editor: Lilia Traci, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului