Încă un consilier apropiat al lui Donald Trump părăseşte Casa Albă

Nouă plecare din echipa lui Donald Trump: secretarul general adjunct al Casei Albe, care a jucat un rol central în organizarea întâlnirii din Singapore între preşedintele american şi liderul nord-coreean Kim Jong Un, va părăsi Casa Albă, informează AFP şi Reuters.

Joe Hagin, 62 de ani, care a lucrat sub patru preşedinţi republicani - Ronald Reagan, George H.W.Bush, George W. Bush şi Donald Trump - se va alătura sectorului privat.

"Joe Hagin a fost un atu cu greutate al administraţiei mele", a spus Trump, subliniind că acesta planificase "una din deplasările în străinătate cele mai istorice realizate vreodată de un preşedinte" american.

Această plecare se adaugă unei liste deja foarte lungi de consilieri ai lui Donald Trump care şi-au părăsit funcţiile - din proprie iniţiativă sau după ce li s-a impus să demisioneze - în cursul ultimelor luni. AGERPRES/( AS-editor: Lilia Traci, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 „Ca pinguinii, admirau morbid prostia olguților”

2 Țara a rămas a lor, chiar dacă nu mai sunt, oficial, la butoane...

3 Păcăleala mâncării stradale din Beijing: „mătușa cu pulpe de gâscă” a recunoscut ce vindea, de fapt. Mii de clienți furioși

4 Proiect de lege / Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi

5 Ce se întâmplă cu adevărat în Europa? Indiciile care îi fac pe experți să vorbească despre o „resetare” a UE