Incident armat la Lisabona: cinci răniți, dintre care trei polițiști

Cinci persoane, dintre care trei polițiști, au fost rănite marți noapte într-un incident armat în cartierul popular Ameixoeira din nordul Lisabonei, au anunțat serviciile de urgență din capitala portugheză.

"Cei trei agenți de poliție au fost atinși de gloanțe când au ajuns la fața locului" pentru a pune capăt unei altercații între vecini, a declarat un purtător de cuvânt al poliției portugheze, citat de agenția de presă Lusa, preluată de AFP.

Forțele de securitate au confiscat o pușcă, dar nu au fost în măsură să confirme dacă această armă a fost folosită în schimbul de focuri.

Răniții au fost transportați la spitalul Santa Maria din Lisabona. Cei trei polițiști răniți sunt "în afara pericolului" și starea celorlalte două persoane rănite, două femei, este "stabilă", a declarat purtătorul de cuvânt al poliției.

AGERPRES/(AS — editor: Sorin Calciu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

5 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026