Independența Cataloniei nu a fost declarată, dar va fi dacă statul alege represiunea (Puigdemont)

Catalonia nu și-a declarat independența, dar o va face totuși, dacă Madridul își continuă "represiunea", în special prin suspendarea autonomiei, a avertizat joi liderul separatist catalan Carles Puigdemont, potrivit AFP.

"Dacă guvernul statului persistă să împiedice dialogul și își continuă represiunea, parlamentul Cataloniei va putea proceda — dacă va considera oportun — la votarea unei declarații oficiale de independență pe care nu a votat-o în 10 octombrie", scrie el într-o scrisoare adresată șefului executivului spaniol Mariano Rajoy, după ce acesta a evocat amenințarea suspendării autonomiei.

Puigdemont urma să declare până la ora locală 10:00 (08:00 GMT) dacă renunță la proclamarea independenței regiunii, după cel de-al doilea ultimatum dat de guvernul central de la Madrid.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei