Indonezia: Fost preşedinte al parlamentului, condamnat la 15 ani de închisoare pentru corupţie

Fostul preşedinte al parlamentului indonezian Setya Novanto a fost condamnat marţi de un tribunal la 15 ani de închisoare pentru rolul său în păgubirea statului de circa 170 milioane de dolari în legătură cu schema naţională privind cardul de identitate electronic, relatează agenţia Reuters.

Şeful completului de cinci judecători, Yanto, a afirmat că Novanto va fi amendat cu 500 milioane de rupii (36.000 de dolari) şi va avea interdicţie de a mai ocupa o funcţie publică timp de cinci ani după executarea pedepsei.

La rândul său, Setya Novanto a anunţat că va analiza posibilitatea de a face apel. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade