Info-BOMBĂ Dragnea a încercat amânarea tragerii la sorți de la Curtea Supremă!

Info-BOMBĂ Dragnea a încercat amânarea tragerii la sorți de la Curtea Supremă!
Un avocat al lui Liviu Dragnea a solicitat Înaltei Curți de Casație și Justiție să amâne tragerea la sorți a completurilor de judecată până la motivarea Curții Constituționale, potrivit informațiilor obținute de Digi24.

Solicitarea a ajuns la ICCJ și a fost înregistrată după ce completurile de 5 judecători au fost trase la sorți.

Tragerile la sorţi pentru desemnarea membrilor completurilor de cinci judecători pentru anul în curs au fost făcute astăzi la sediul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, în urma deciziei de miercuri a Curţii Constituţionale a României în acest sens.

Curtea a anunţat că a admis sesizarea formulată de prim-ministru şi „a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament, pe de o parte, şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, pe de altă parte, generat de hotărârile Colegiului de conducere a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, începând cu Hotărârea nr.3/2014, potrivit cărora au fost desemnaţi prin tragere la sorţi doar 4 din cei 5 membri ai Completurilor de 5 judecători, contrar celor prevăzute de art.32 din Legea nr.304/2004 privind organizarea judiciară, astfel cum a fost modificat şi completat prin Legea nr.255/2013”.


populare
astăzi

1 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!

2 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

3 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

4 VIDEO Băsescu / „Dacă se ratează asta, Teheranul nu va mai putea fi oprit”

5 Prima imagine iconică a războiului din Orientul Mijlociu...