INSP: 131 de persoane au murit din cauza gripei

Numărul persoanelor care au murit din cauza gripei a ajuns la 131, potrivit ultimei informări a Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Ultimele trei persoane care au murit din această cauză sunt doi bărbaţi - unul de 58 de ani din Prahova, altul de 44 de ani din Bihor - şi o femeie de 78 de ani din Constanţa. În toate aceste cazuri a fost confirmat virus gripal de tip A.

Cei trei aveau condiţii medicale preexistente şi nu fuseseră vaccinaţi antigripal. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?