INSP: 25 de persoane au murit din cauza gripei

Numărul persoanelor care au murit, până în prezent, din cauza gripei a ajuns la 25, a anunţat, luni, Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Ultimele două persoane care au decedat de gripă sunt o femeie de 64 de ani din judeţul Bistriţa-Năsăud, confirmată cu virus gripal tip A subtip (H1)pdm09, şi alta de 66 de ani din judeţul Caraş-Severin, confirmată cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09.

Ambele aveau condiţii medicale preexistente.

Femeia de 64 de ani din Bistriţa-Năsăud nu fusese vaccinată antigripal, iar cea de 66 de ani din Caraş-Severin avea antecedente vaccinale încă necunoscute. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului