INSP: 25 de persoane au murit din cauza gripei

Numărul persoanelor care au murit, până în prezent, din cauza gripei a ajuns la 25, a anunţat, luni, Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Ultimele două persoane care au decedat de gripă sunt o femeie de 64 de ani din judeţul Bistriţa-Năsăud, confirmată cu virus gripal tip A subtip (H1)pdm09, şi alta de 66 de ani din judeţul Caraş-Severin, confirmată cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09.

Ambele aveau condiţii medicale preexistente.

Femeia de 64 de ani din Bistriţa-Năsăud nu fusese vaccinată antigripal, iar cea de 66 de ani din Caraş-Severin avea antecedente vaccinale încă necunoscute. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan