Instanţa supremă desemnează judecătorii care vor face parte din BEC pentru alegerile europarlamentare

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie desemnează vineri, prin tragere la sorţi, cei cinci judecători din cadrul acestei instanţe care vor face parte din Biroul Electoral Central pentru alegerile europarlamentare.

"În temeiul art.24 alin.(2) din Legea nr.33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European, republicată, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie aduce la cunoştinţă următoarele. În ziua de 1 martie 2019, orele 10,00, vor fi desemnaţi în şedinţă publică, prin tragere la sorţi, cei 5 judecători ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie care vor face parte din Biroul Electoral Central pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European", se arată într-un anunţ al Instanţei supreme.

Şedinţa va avea loc la sediul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie din strada Batiştei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

3 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

4 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august

5 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România