Întâlnire la nivel înalt americano-chineză la New York

Consilierul pentru securitate națională al SUA Susan Rice și secretarul de stat american John Kerry s-au întâlnit marți la New York cu consilierul de stat chinez Yang Jiechi, transmite Reuters.

Casa Albă a emis un comunicat scurt privind întâlnirea, afirmând că scopul acesteia a fost să treacă în revistă progresele Chinei și Statelor Unit în "realizarea unei relații bilaterale mai durabile, stabile și productive". În acest scop, cei trei oficiali "s-au angajat să gestioneze în mod constructiv dezacordurile și să extindă cooperarea practică în privința provocărilor regionale și globale".

Reuters notează că întâlnirea a avut loc odată cu difuzarea unei știri în rețeaua Fox Business, potrivit căreia Coreea de Nord se pregătește să lanseze în următoarele trei zile încă o rachetă balistică cu rază de acțiune intermediară.

AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania