Întâlnire premierul Tudose - ambasadorul SUA; pe agendă - rolul României în flancul estic al NATO (surse)

Premierul Mihai Tudose s-a întâlnit, marți, cu ambasadorul SUA la București, Hans Klemm, au declarat, pentru AGERPRES, surse guvernamentale.

 Potrivit surselor citate, șeful Executivului și ambasadorul SUA s-au întâlnit în cadrul unui dejun de lucru.

Cei doi oficiali au abordat mai multe subiecte, printre care angajamentul privind alocarea a 2% din PIB pentru Apărare, rolul României în flancul estic al NATO, interesul sporit al marilor companii americane pentru țara noastră și situația din Republica Moldova, au precizat sursele citate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan