Între 4.000 şi 5.000 de refugiaţi yazidi se află în munţii Sinjar în Irak, anunţă Pentagonul

Între 4.000 şi 5.000 de refugiaţi yazidi se află în munţii Sinjar în Irak, anunţă Pentagonul

Între 4.000 şi 5.000 de membri ai minorităţii yazidi se află în prezent în munţii Sinjar, în nordul Irakului, unde s-au refugiat din cauza ofensivei extremiştilor sunniţi ai Statului Islamic (SI), a anunţat joi Pentagonul.

Între 4.000 şi 5.000 de refugiaţi yazidi se află în munţii Sinjar în Irak, anunţă Pentagonul (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Aproximativ 20 de membri ai Beretelor Verzi americane, trimişi cu o zi înainte la faţa locului, au estimat că între 4.000 şi 5.000 de refugiaţi yazidi se află în munţi, dar, a subliniat contraamiralul John Kirby, "unii dintre aceştia, poate vreo 2.000, trăiesc acolo. Ei nu vor neapărat să plece şi nu vom încerca să-i forţăm să părăsească munţii".

Preşedintele american, Barack Obama, a declarat joi că bombardamentele americane au permis străpungerea asediului munţilor Sinjar, respingând ideea unor operaţiuni suplimentare pentru evacuarea refugiaţilor din munţi.

"Considerăm că riscul unor acte de violenţe în munţii Sinjar este redus", a adăugat Kirby.

Înaltul Comisariat pentru Refugiaţi al ONU a estimat la câteva zeci de mii numărul de persoane deplasate în Irak, acestea fiind în mare yazidi, o minoritate kurdofonă non-musulmană.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?