Iohannis, despre mitingul social-democraţilor: Pe vremea comuniştilor am avut numai astfel de manifestări

Iohannis, despre mitingul social-democraţilor: Pe vremea comuniştilor am avut numai astfel de manifestări

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri că mitingul pentru susţinerea Guvernului anunţat de social democraţi i se pare un demers "ciudat şi puţin caraghios" şi că asemenea manifestări aveau loc doar în perioada comunismului.

"Mi se pare o ciudăţenie, ca să nu folosesc alte clasificări. Un miting organizat de guvernanţi ca să se autosusţină sau să se laude singuri, astfel de manifestări am mai avut, pe vremea comuniştilor am avut numai astfel de manifestări. Comuniştii au ştiut să organizeze tot felul de manifestări public în care ni s-a asigurat un viitor de aur, în care ni s-a spus că Partidul Comunist Român este cel mai performant şi de fapt unicul partid în România şi o astfel de manifestare sincer mi-ar aminti doar de acele vremuri", a punctat Iohannis.

Şeful statului a afirmat că "într-o democraţie, cei care sunt la guvernare, care au majoritatea, să pună mâna şi să muncească, să facă viaţa oamenilor mai bună, să rezolve problemele ţării şi să lase demonstraţiile Opoziţiei şi societăţii, ONG-urilor".

"Nu au ce manifesta cei de la putere. Mi se pare ciudat şi puţin caraghios", a afirmat Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis a participat la deschiderea salonului de carte Bookfest alături de ambasadorul SUA, Hans Klemm, şi ambasadoarea Statului Israel, Tamar Samash. AGERPRES


populare
astăzi

1 „O acțiune deliberată. Ne pregătim pentru cele mai rele scenarii”

2 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

3 Marele frate chinez. Cum trece lumea sub controlul Chinei

4 Traian Băsescu, avertisment sumbru pentru români: „Pe 28 Septembrie, seara, Putin şi ai lui pot fi la graniţa României”

5 Luptă pe muchie de cuțit în PSD. „Cel mai prost moment al partidului”