Iohannis despre numirea şefului DIICOT: Trebuie să iau o decizie

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi, că urmează să ia o decizie în cazul numirii lui Felix Bănilă în funcţia de procuror-şef al DIICOT.

"Răspunsul pe care îl am o să-l aflaţi atunci când este, fiindcă eu trebuie să iau o decizie în această chestiune, dar asta nu aşa pe stradă, în faţa unei ambasade", a spus Iohannis, după ce a participat, la reşedinţa ambasadorului bulgar, la o întâlnire cu şefii misiunilor diplomatice ale statelor membre UE.

El nu a dorit să comenteze faptul că procurorii DIICOT îi cer respingerea numirii lui Felix Bănilă în funcţia de procuror-şef.

Conform reglementărilor legale în vigoare, procurorul-şef al DIICOT este numit de preşedintele României, la propunerea ministrului Justiţiei, cu avizul CSM. Numirea se face pe o perioadă de trei ani, cu posibilitatea reînvestirii o singură dată. AGERPRES


populare
astăzi

1 A7, eșecul major / România ratează ținta de autostrăzi, doar 190 km noi în 2026

2 Botoșănenii și așteptările salariale: de la 5.000 la 50.000 de lei, un subiect viral

3 Zero finale la Europene / gimnastica românească, la un minim istoric după Paris 2024

4 Johnson acuză / Berlinul spera la o capitulare rapidă a Ucrainei înainte de invazie

5 Ritchie Blackmore, revenire istorică pe scenă alături de Deep Purple după 33 de ani